Zakreslování do grafu v programu MetaTrader 4

Jedním ze základních kamenů tradingu je technická analýza. V programu MetaTrader 4 můžete do grafu zakreslovat různé pomocné prvky technické analýzy. Například trendové linky, horizontální a vertikální čáry, S/R zóny, kanály, Fibonacci a samozřejmě také různé objekty jako šipky a texty.

Na panelu nástrojů najdete základní prvky. Vyberte například trendovou linku a tažením zanesete do grafu:

MetaTrader - Trendová linka
Trendová linka

Na panelu nástrojů najdete základní prvky. Další prvky se skrývají v nabídce Vložit. Tam najdete například užitečný prvek Obdélník, který se vám bude hodit pro zakreslování zón:

MetaTrader - Obdélník
Obdélník

Jak si přizpůsobit lištu nástrojů

Pokud některý prvek schovaný v nabídce Vložit potřebujete používat často, tak si ho můžete přidat na panel nástrojů, kde ho budete mít rychle k dispozici. Postupujte takto:

Klepněte na panel nástrojů pravým tlačítkem myši. Zobrazí se místní nabídka, ze které vyberte příkaz Přizpůsobit:

MetaTrader - Přizpůsobit
Přizpůsobit

Zobrazí se okno Modifikace lišty nástrojů. Tam v levé části vyberte prvek Obdélník a klepněte na tlačítko Vložit. Nástroj se tak přesune do pravé části. Pomocí tlačítek Nahoru a Dolů pak můžete pořadí ikonek měnit. Poté klikněte na tlačítko Zavřít:

MetaTrader - Modifikace lišty nástrojů
Modifikace lišty nástrojů

Ikonka Obdélník se zobrazila na panelu nástrojů a máte jí tak rychle po ruce:

MetaTrader - Ikonka obdélník
Ikonka obdélník

Editace a mazání prvků

Pokud chcete určitý prvek v grafu upravit nebo odstranit, tak můžete využít klávesovou zkratku CTRL+B. Zobrazí se okno Aktivní objekty – v něm vyberte požadovaný prvek a využijte buď tlačítko Odstranit pro smazání prvku nebo tlačítko Editovat pro úpravu prvku:

MetaTrader - Aktivní objekty
Aktivní objekty

Pokud klepnete na tlačítko Editovat, tak se zobrazí okno, ve kterém můžete změnit vlastnosti vybraného prvku. Například změnit barvu trendové čáry, typ čáry, tloušťku čáry apod.:

MetaTrader - Editace objektu
Editace objektu

Elegantní způsob je také přímo v grafu dvakrát klepnout na požadovaný prvek (např. trendovou linku), tím se prvek označí, poté na prvek klepnout pravým tlačítkem myši a z místní nabídky využít příkaz Vlastnosti nebo Odstranit:

MetaTrader - Vlastnosti objektu
Vlastnosti objektu

Mazat objekty v grafu lze také rychle pomocí klávesy Backspace. Každé stisknutí této klávesy vymaže jeden vložený objekt (v pořadí od naposledy vloženého).

DALŠÍ KAPITOLA: Vkládání indikátorů do grafu